4
3 ember/történet, 1 igazság = 4. Ja és 1 név, Ilja Krzsanovszkij.Vlagyimir Szorokin azonos című könyvéből Krzsanovszkij 2004 –ben forgatott filmet a jó öreg Oroszhonban. Az elkészült celluloid tekercs olyan mértékben egyedülálló és formabontó – nem csak forma -, hogy az emberi létezés mibenléte és maga az élet pillérjei remegnek bele. A mű nyilvános autodafék közkedvelt szereplőjévé vált; a filmet az orosz kormány de legfőképp a finanszírozó vállalat kemény cenzúrával büntette, a nyugati fesztiváloktól viszont rendre megkapta a különböző díjakat. Nyert például Rotterdamban és hatalmas meglepetésre a 2006-os Titanic Filmfesztivál győztes alkotása lett, holott a Titanicot eddig nem igazán verdeste orosz hullám, persze nyert a rendező is, főleg hírnevet, Szorokin pedig - műve megelevenítésével - feliratkozott a kortárs európai írók immáron felejthetetlen névtáblájára, hiszen a 4 kitűnő példája annak, hogy milyen kemény és milyen abszurd is az emberi lét, mire képes a testünk, e hús-vér szövethalmaz, amely magában hordozza az élet minden titkát.
És, hogy mire keresi a választ Krzsanovszkij? Az emberi sorsok kiszámíthatatlanságára. Arra a kérdésre, hogy meg lehet e magyarázni logikusan a világ működését és az egyén sorsát úgy, hogy közben reálisan szemléljük a dolgok alakulását. Mert kell, hogy legyen valamiféle mozgatórugónak, ami napról-napra, percről-percre irányítja és egyengeti életünket. Krzsanovszkij zsenialitása pedig abban rejlik, hogy megrendezte e paradox filmet, mert ezalatt a 126 perc alatt mindent kapunk csak logikus magyarázatot nem. A brutális képek, a nyomasztó vágások, a fájdalmasan elnyújtott beállítások lerohanják az agyat és megadásra kényszerítik a nézőt. 1-0.
Ez a retinánk ellen indított képhadjárat már az első percben megmutatja, de inkább a szánkba rágja, hogy nem egy könnyű alkotással állunk szemben, hogy ebben a filmben megtörténik majd a minden, ugyanis a kihalt, halovány fényben úszó utca csöndjét hirtelen betonfúró kolosszumok ádáz robaja töri meg érzékeltetve ezzel a hangulat agresszivitását és idegenségét. A rendező már itt felkészíti a nézőt, hogy később mire számíthat, de a történet feszültsége enyhül a következőkben. Három ember találkozik egy bárban. Egy zongorahangoló, egy jólszituált prostituált, és egy gazdag vállalkozó. Mindhárman fáradtak, de meglepően közlékenyek. Hallhatunk történetet orosz klónozásról, félresikerült kísérletekről a zongorahangoló szájából, egy új japán találmányról, amely enyhíti a feszültséget az általa kibocsátott hullámok segítségével – meséli a prosti, a vállalkozótól pedig hivatali titkokat, pletykákat a KGB-ről és a kormányról. Hármuk beszélgetése már-már kínosan hosszú, az ember azt hiheti, hogy a film nem szól majd másról, csak e monoton jelenetről, az éjjel ködjében felejtett bárban ülőkről. Aztán megindul az idő, inkább lódul és az eddig leginkább érdekes zongorahangolót már le is tartóztatják. Majd a vállalkozót kísérjük egészen hazáig, aki idős apjával él egy szerénynek közel sem mondható lakásban, és látjuk őket veszekedni és érezzük, hogy most talán megtudunk valamit, hogy esetleg valamire választ kapunk, de nem. A szálak ismét csak elszakadnak, és a harmadik személy, a lány lakásában ébredünk. Úgy érezzük, mintha egy marionett bábú percenként vesztené el zsinórjait. 2-0. A lány elindul vidékre egy temetésre, vissza a gyökerekhez vissza a szülőfaluba a civilizálatlanság szélén toporgó világba, a fogatlan és groteszk, éjjel nappal vodkát szopogató és kenyérpépből babát rágó öregasszonyok birodalmába, ahol nem csak megállt az idő, hanem sohasem volt, vissza a durva és embertelen orosz valóságba. – végre tudom, hol is van pontosan az „Isten háta mögött” -
A 4 mindenkiben megmozgat valamit. Még ha nem is azért készült, hogy logikát és értelmet keressünk benne, mégis dolgozik bennünk, zakatol és liheg. Képei sokkolóan naturalisták, látszik, hogy kizárólag természetes fénnyel dolgoztak és, hogy nem akartak „csak azért is” ledöbbenteni, mert elég volt nekik a valóság tisztasága, tisztátlansága. Ezt a tényt erősíti, hogy Krzsanovszkij a vidéki jeleneteket egy dokumentumfilmesre bízta, ezáltal tökéletesen hitelesre sikerült a Moszkva melletti falu ábrázolása. A forgatókönyvet a rendező Szorokinnal közösen írta, de az eredeti mű szerzője nem szólt bele a forgatásba.
Zene nem hallható a filmben, inkább furcsa zajok, zörejek, éles és néha monoton hangok kúsznak az éterben. No és az öregasszonyok hosszú és siralmas éneke, sivítozása.